Studování vysoké školy v pozdějším věku – ano nebo ne?

Různé životní okolnosti některé z nás vedli k tomu, že po střední škole naše kroky nezamířili na akademickou půdu ale někam jinam. Někdo potřeboval do práce kvůli financím, jiný chtěl cestovat a jiný prostě neměl chuť strávit další roky ve školním prostředí. Nebo jste možná vysokou školu vystudovali ale po vystudování jste zjistili, že se vystudovanému oboru věnovat nechcete. Přeci jen, při rozhodování, na kterou školu člověk půjde, je na to ještě dost mladý a může se stát, že tvrdá realita po škole vám pomůže si uvědomit, že tohle není práce pro vás.

univerzita

Pro ty, kteří již pracují a chtějí si doplnit vzdělání, jsou na většině škol k dispozici takzvaná kombinovaná studia. Ty jsou založené především na samostudiu a iniciativě samotných studentů. Do školy dojíždíte obvykle zhruba dvakrát či třikrát do měsíce, nejčastěji pátky a soboty, kdy máte výuku. Ta obvykle trvá od rána až do večera abyste stihli ve dvou dnech probrat látku, na kterou mají studenti prezenčních studií třeba čtrnáct dní či měsíc. Dobré je, že v poslední době se u většiny škol část kombinované výuky přesunuje do online prostředí, takže vám odpadne případné dojíždění, alespoň částečně.

Musíte si školu platit? Každý student má nárok na 4 roky bezplatně u bakalářského studia. A to opakovaně. To znamená, že pokud jste předtím žádnou vysokou školu nestudovali, celé vaše studium hradí stát. Pokud jste ji již studovali a úspěšně ji ukončili, tedy složili státní závěrečnou zkoušku, je další studium pro vás taktéž bezplatné. Ale jestliže jste vysokou školu studovali a například po dvou letech ji ukončili, z bezplatného období již máte odečtené dva roky studia. Takže pokud budete studovat tři roky, ten poslední si musíte hradit. Ceny se liší univerzitu od univerzity.

knihy

Pokud je vám více jak 26 let, už se na vás bohužel nevztahují studentské výhody, jako je sleva na daních a podobně. Ale přesto stojí studium za to. Získáte další vzdělání, zážitky, přátelé, a hlavně vám může studium pomoci dělat práci, o které sníte, případně vám pomoci v té stávající na dosažení lepší pozice či platových podmínek.