Vytvořte si z heřmánku domácí kosmetiku nebo čaj


Heřmánek je univerzální bylinka, kterou lze použít pro mnoho účelů. Používá se na zlepšení zdraví, na aromaterapii a také v kulinářství. Květy heřmánku mají totiž velmi jedinečnou chuť, jemnou a přesto výraznou. Pokud někde potkáte heřmánek, neváhejte a nasbírejte si ho. Květiny potom nechte vysušit, jelikož se sušenými květinami. Co z něj můžeme vyrobit?

heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj se již od pradávna používá na nejrůznější nemoci. Je velmi bohatý na antioxidanty, má uklidňující vliv na trávení a také může mít lehké sedativní účinky. Proto se používá při nespavosti a dalšími problémy se spánkem. Heřmánkový čaj připravíte velmi snadno. Sušené květy heřmánku, asi 4 lžíce, umístíte na dno konvičky a tu zalijete horkou vodou. Necháte pět minut louhovat a poté čaj přecedíte. Vynikající je, když čaj navíc dosladíte medem.

Relaxační koupel

Sušené heřmánkové květy jsou skvělé pro přidání do horké koupele. Horká voda uvolní jejich aroma, a vytvoří tak příjemnou a uklidňující koupel. Vzhledem k tomu, že je heřmánek antioxidační a protizánětlivý, á příznivý vliv i na vaši pokožku, dokáže snížit její podráždění nebo zarudnutí. Pobyt v heřmánkové koupeli také snižuje nepříjemné úzkosti nebo nadmíru stresu.

Domácí peeling

Peeling bychom měli jednou za čas provádět, jelikož naše kůže se potřebuje obnovovat a exfoliovat. Jak na domácí heřmánkový peeling? Je to velmi jednoduché. Stejné podíly olivového oleje, krystalového cukru a sušeného heřmánku rozdrceného na prášek smíchejte, dokud se dokonale nespojí. Poté můžete přidat ještě esenciální olej, jeho výběr záleží na vás. Peeling skladujte na suchém a chladném místě a používejte na vlhkou kůži.

heřmánek

Pleťová maska

Heřmánek se běžně používá do pečující kosmetiky, proč byste si ji tedy nemohli vyrobit i doma? Smíchejte dohromady dvě lžíce ovesných vloček, jednu líci nadrcených, sušených heřmánkových květů a jednu lžíci medu. Promíchejte a poté přidejte trošku vody, až vám vznikne pastovitá konzistence. Masku nechte působit na obličeji asi čtvrt hodiny a poté ji opláchněte vodou. Dodá vám hydrataci a postará se o vaše zánětlivá místa.