Betonové ploty vybíráme na několik desítek let dopředu

Na barvě záleží

Výrobců a prodejců betonových plotů je celá řada a většina z nich nabízí více variant povrchových vzorů, tvarů, ozdobných horních desek, a samozřejmě i různých barev. Z technického hlediska a hlediska fyzikálních vlastností výrobků, se mezi sebou jednotlivé typy příliš neliší, jde tedy hlavně o to, pokud se o takovém řešení rozhodujeme, zvolit odpovídající vzhledové provedení.

kamenná zeď

Především záleží na barvě, ta na nás a naše okolí bude působit asi nejvíc, a budeme ji vnímat v každém případě podvědomě. Uvědomte si, že se betonové ploty nestaví jako sezonní záležitost, kdy se po několika měsících nahradí něčím jiným, většinou jde o řešení na desítky roků. Bude ovlivňovat především naši psychiku, úplně stejně, jako např. domovní fasáda, nebo koncepce zahrady a celé parcely.

omítka na zdi

Volte raději světlé tóny barev – tmavé barvy pohlcují energii, tento jev si uvědomují už i děti školního věku, které se to učí na základní škole v hodinách fyziky. Tento jev vám bude zřejmý, vybavíte-li si načerno natřený sud s vodou, kde se voda na slunci ohřeje mnohem dříve, než v bílém sudu. Pohlcování energie se však netýká pouze optického a tepelného záření, ale i našeho vnitřního energetického potenciálu. Tmavé barvy nás totiž zbytečně oslabují a okrádají nás o energii, citliví lidé si to uvědomí např. na svém oblečení, a raději chodí ve světlých barvách.

Neuzavírejte se tedy zbytečně na svém pozemku do temnoty betonových desek v tmavě šedé, ale volte světlejší barvy okrovou, světle šedou, krémovou atp. Můžete je také snadno doplnit jinými materiály, např. opracovaným a mořeným dřevem, které výborně vynikne v kontrastech. Zkuste se inspirovat některými řešeními na internetu, kde zajímavě vynikají ladění krémového betonu s červenohnědým odstínem povrchu dřeva (třešeň, mahagon, modřín nebo teak).