Český biatlon bez Gabriely Koukalové

Gabriela Soukalová – Koukalová byla ta, která biatlon v České republice nejvíce zpropagovala. Díky jejím obrovským úspěchům se biatlon dostal na výsluní českých sportovních fanoušků. Léta plynula, problémy přibývaly a naše nejúspěšnější biatlonistka oznámila definitivní konec své kariéry.

lyžař na olympiádě

Myslíme si, že neexistuje snad nikdo, kdo by si nevšimnul její obrovské kauzy, která trvala pomalu 2 roky (2017 – 2019) proti Českému biatlonovému svazu. Gabriela byla v sezóně 2017/2018 nucena ze zdravotních důvodů přerušit přípravu a naordinovala si odpočinek. Nikdo neví, jak to doopravdy bylo. Pravdu zná asi jen ona a její nejbližší, ale oficiální verze byla neústupná bolest achillovek při zátěži, nemohla tedy dále trénovat. Nemohla – nechtěla – netrénovala a naše biatlonová královna pomalu upadala do sportovního zapomnění.

Měsíce plynuly a Gábina se k ostatním biatlonistům nepřipojila. Na to, že to byla naše nejúspěšnější biatlonistka všech dob, bylo zvláštní ticho před bouří. A to doslova. Na jaře roku 2018 byla vydána její autobiografická kniha Jiná Gabriela Koukalová a neštěstí bylo dokonáno. V knize autorka popisuje až neuvěřitelné historky ze světa biatlonu: nepřátelství s kolegyní Veronikou Vítkovou, svou vlastní anorexii, nepřípustné praktiky českých trenérů a další nekalosti její biatlonové kariéry.

Myslíme si, že některé věci by měly zůstat za zavřenými dveřmi. Ano, velmi úspěšná sportovkyně ukončila svou kariéru, ano, tato sportovkyně byla očividně nešťastná a frustrovaná, ale skončila a měla odejít důstojně a se vztyčenou hlavou. Ne tímto způsobem.

Český biatlonový svaz, trenéři i kolegové se rozhodli uctít její sportovní památku a souhlasili s tím, že Gabriela byla jiná a popřáli ji hodně štěstí v životě bez biatlonu. Nebránili se, nevyvraceli její slova a ani nezačali šířit špatnosti na její adresu.

To, co paní Koukalová nedokázala, oni dokázali. Nechali své spory za zavřenými dveřmi a pokračovali dál ve svém biatlonovém úsilí.
vyjetá stopa lyžařů

Jaké byly největší úspěchy?

 

·         v sezóně 2012/2013 obsadila 6. příčku v celkovém hodnocení Světového poháru (toto byla pro ni zlomová sezóna

·         v sezóně 2013/2014 získala 2 stříbrné medaile na ZOH v Soči, v celkovém hodnocení Světového poháru obsadila 4. příčku

·         v sezóně 2014/2015 obsadila 6. místo v celkovém hodnocení Světového poháru

·         v sezóně 2015/2016 se stala vítězkou celkového hodnocení světového poháru + získala i 3 malé křišťálové glóby, toto byla její nejúspěšnější sezóna

·         v sezóně 2016/2017 si držela svůj vysoký standard, stala se Mistryní světa, 5x triumfovala ve Světovém poháru a nakonec získala 2 malé křišťálové glóby

Pamatujme si jen její sportovní úspěchy a zapomeňme na její knihu a na způsob, jakým český biatlon opustila.