Nechceme už dvojí kvalitu zboží


Už dlouho se diskutuje o tom, že Česko je popelnicí Evropy a pokud Češi chtějí kvalitní zboží, jezdí si pro ně většinou do Německa. Proč u nás nemůžeme mít kvalitní nezávadné zboží?

Jak obchodníci tvrdí, nadnárodní společnosti jim nedovolí nakupovat v zahraničí produkty určené pro západní trhy. A i kdyby povolení k nákupu bylo, pro nás by to znamenalo, za kvalitu si řádně připlatit. I když už teď za nekvalitní potraviny v přepočtu platíme více, než například zákazníci v Německu platí za kvalitu. A nejedná se pouze o potraviny, dvojí kvalita platí i pro drogistické zboží, ať už se jedná o prášek na praní, aviváže, plenkové kalhotky, nebo hračky pro děti. Lepší a kvalitnější zboží mají v Německu i naši zvířecí kamarádi.

plastový obal s rajčaty
 

Lidé mají jasno. Jde čistě o byznys, kvalita potravin a prášků na praní se u nás nezlepší. Bylo by to totiž téměř likvidační pro velkovýrobce potravin i dalších výrobků. Nejspíše se bude v klamání cílového spotřebitele pokračovat dál. Používat se budou různé právnické kličky a nic se nezmění. Možná snad barevný odstín nápisu na zboží, nebo pozměněné písmenko v názvu, cokoli, co produkt nepatrně odliší, aby si toho zákazník nevšiml, nebo aby výrobce nemusel platit pokutu za „dvojí kvalitu“.

Budoucnost ukáže, zda tento skeptický postoj je pravdivý. V současnosti se vláda problémem zabývá, otázkou je, zda se naši politici za Česko postaví a budou chtít věc vyřešit ke spokojenosti všech cílových zákazníků výrobců potravin, drogistického a dalšího zboží. Proč bychom jinak měli být součástí Evropské Unie, kdyby pro nás neměla platit stejná měřítka, jako pro ostatní členské státy?
kelímek margarínu

Doufejme, že nastupující generace se bude mít lépe než my, že se kvalita potravin zlepší a postupně vymizí následky, které se ukazují nejvíce právě na našich dětech. Množí se potravinové alergie, různé deformace a nemoci. Úpravou kvality potravin zlepšíme naše životy.