Mobil v rukou dítěte – nutnost nebo zbytečnost?

Jen se rozhlédněte kolem sebe! Každý, kdo jen kolem vás projde, má v ruce mobil. A to nejen dospělí, ale také děti. Dokonce i ti malí. Mobil nosí děti ven na hřiště, ale také do školy. Copak se bez něho neobejdou ani na krok? Bohužel dnešní zmodernizovaná doba nám tento zázrak podsouvá, a tak to skoro znamená, že kdo nemá mobil, jako by nebyl. Kdy ale nastává ta pravá chvíle dát mobil do rukou našim dětičkám?

telefon

Kde je optimální hranice?
Optimální věkovou hranici pro čas, kdy pořídit potomkovi vlastní mobil, je velmi těžké určit. Každé dítě je totiž jiné, nejenže je jinak vyspělé, má také jinou míru zodpovědnosti. Vše pak záleží především na rodičích a jejich názoru, který se pochopitelně v každé rodině liší.

Nejvhodnější doba
Snad nejvhodnější doba pro pořízení vlastního telefonu je právě ta, kdy vaše dítko začne být trochu samostatné, začne chodit samo ven, ale také do školy, do kroužků či po příbuzných. V takových chvílích ho již nemáte neustále na očích, a tak nastává možnost kontrolovat ho právě přes mobilní telefon.

mobil

Společenská nálepka
Bohužel pro děti jsou mobily a další chytré přístroje spíše vstupenkou do světa digitálních her, než možností komunikovat s nejbližšími. Rodiče by proto měli čas jejich dětí strávený nad mobilem hlídat, a předem ujasnit jasná pravidla, kdy a za jakých podmínek ho smí ratolest používat. Telefony by také měli rodiče pravidelně kontrolovat, a to z důvodu rizika, že se dítě dostane na nevhodné a rizikové stránky.

Zbytečné komplikace
Mobily také někdy zbytečně komplikují práci učitelům ve škole. Právě proto, že si ho děti berou i do školy, a při vyučování si s ním hrají, ruší tak nejen výklad učitelů, ale i ostatní žáky. Proto by měla každá škola nařídit zákaz používání telefonů během vyučování.

mobilní telefon

Ideální mobil?
Myslíte si, že když se rozhodnete pořídit dítěti první mobil, postačí mu bohatě nějaký postarší model? Ovej… v takovém případě spíše počítejte s tím, že vaše dítko přijde domů se slzami v očích, protože se mu spolužáci vysmějí, co že to má za vykopávku. Proto se raději zaměřte na něco lepšího. Není ani tak důležitá značka, jako spíše technologická úroveň.