Také chcete chovat andulku?

Pokud si chceme andulku či andulky pořídit a těšit se z nich u nás doma, měli bychom vědět, jak jim zařídit bydlení. Aby u nás byly spokojené a veselé. Jak na to?

polibek andulek

Klec a její výbava

Ptáčci potřebují alespoň minimální prostor. Ten jim poskytuje klec velká minimálně 120 x 60 centimetrů. Můžeme jim vytvořit samozřejmě i bydlení větší, například voliéru. Záleží na našich prostorových podmínkách. Do bytečku jim umístíme nějakou pěknou větev, aby si mohli brousit zobáčky a šplhat po ní. Nejvhodnější je z ovocného stromu. Na výsuvnou podlahu klece je nejlepší „podestýlkou“ tenká vrstva písku. Je nejhygieničtější z hlediska manipulace při výměně. Andulkám také pomáhají zrnka písku při trávení potravy, kterou po sezobání rozmělňují. Krmítko a napáječku je dle rad chovatelů nejvhodnější umisťovat na mřížky klece. Tito ptáčci se velmi rádi koupou, a proto jim dopřejeme i vhodnou vaničku. Andulky jsou velmi hravé, zvídavé a čiperné. Udělá jim radost, pokud jejich bydlení zpestří různé „atrakce“ (např. houpačky) a hračky. V prodejnách chovatelských potřeb je velký výběr.

papoušek a jahoda

Kam s ní?

Nejlépe na stěnu u okna. Ptáčci rádi pozorují, co se venku děje. Nedáváme ji ale na místo, kam v létě praží celý den slunce! Také klec samozřejmě neumisťujeme v místnostech, kde se hodně kouří nebo je tam hodně kuchyňských výparů! Stanoviště je potřeba vybírat tak, aby bylo bezpečné a zdravé pro ptáčky i pro nás.

 

Kolik andulek?

Na nákup andulek se vydáváme jen do specializovaných obchodů nebo ke zkušeným chovatelům. Tam nám nejlépe poradí a garantují původ ptáčků (musí mít kroužek s vyznačením původu). Papoušci vlnkovaní žijí ve svém původním domově, Austrálii, ve velkých hejnech. Jsou společenští. Lépe je jim ve skupině. Pokud se rozhodneme pro „jedináčka“, je potřeba se mu hodně věnovat, hrát si s ním a mluvit na něj. Jinak by mu bylo moc smutno!