Dominik Hašek – začátky brankářské legendy

Česká brankářská škola je plná talentů. Je a byla, světovému hokeji dala jména jako Jiří Králík, Jiří Holeček a další. Nejslavnějším z nich je ale bezesporu Dominik Hašek, přezdívaný Hašan či Dominátor. Jeho hokejový život je protkán desítkami úspěchů, trofejí, z nichž nejzářivější je zlatá olympijská medaile z turnaje v Naganu v roce 1998.
Málo kdo ví, že Dominik Hašek, toto velké jméno, není jeho rodným. Jmenoval se Kaštánek. Ve věku dvou let se však jeho rodiče rozvedli a matka, která se znovu vdala, nechala po souhlasu biologického otce změnit jméno i synovi. Se svým novým manželem mají ještě jednoho syna, který se sportovně „vydařil“. Bratrem je Dominikovi Martin Hašek, bývalý hráč pražské fotbalové Sparty a nynější kouč prvoligového klubu Bohemians 1905.
brankář hokeje
Kariéru hokejová legenda odstartovala v Pardubicích. Tehdejší místní klub Tesla si jej vytáhla z juniorky v sezóně 1982/83. Zatím však zastával pozici dvojky. To se změnilo po 6 zápasech, kdy dostal šanci a již jí nepustil. Dostal se tak i do reprezentace a na turnaji kryl záda Jiřímu Králíkovi. Na konci sezóny se k překvapení všech dostal v 11. kole draftu jako 199. hráč do Chicaga Blachawks – týmu NHL. Protože ale komunisté tento přestup překazili, musel si na premiéru za oceánem ještě počkat. Mezi tím stihl svůj první mistrovský titul s Teslou a propracoval se do pozice jedničky národního týmu.
srážka hokejistů
Zlom v kariéře nastal po pádu režimu. V roce 1990 Hašek pochází dfadsfafdggdodešel do Chicaga, ale tehdy zkušenější Ed Belfour dostal přednost a on putoval na farmu do Indianapolis. Poté občasně střídal do A týmu, kdy si jej všimli scouti z Buffala Sabres, kam zamířil v roce 1992. A právě tady odstartoval tu část kariáry, kdíky které se může nazývat legendou. Během působení v tomto klubu získal Stanley Cup, dokázal získat několikrát Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře, vládl (a v některých stále vládne) statistikám NHL.
V roce 1998 při památném olympijském turnaji to byly jeho výkony, které naše hochy dotáhly k titulu.