Důstojné stáří

Lidé, kteří se pohybují s měsíčním příjmem přibližně 40 – 80 tisíc korun, jsou relativně v pohodě. Ti se řadí do tak zvané střední třídy. Ale samozřejmě záleží i na tom, jestli se jedná o svobodného člověka, který se stará jen o sebe, nebo jde o živitele rodiny s dětmi. A určitě každý někdy přemýšlel o tom, jakou budou mít penzi.

Kolik let se u nás jen mluví o důchodové reformě, která by lidem mohla dát nejenom určitou jistotu, ale zároveň i naději na důstojné stáří.
ochrana seniorů

Ano, tento rok se konečně dva a půl miliónů důchodců dočkalo, že se jim důchody trochu více navýšily. Díky vyšší valorizaci důchodů, mají o trochu více peněz. Ale na druhou stranu, to, co se jim přidalo, se ztratí v obchodech s potravinami dvojnásobně, protože zdražení potravin, je od nového roku dost výrazné. 
péče o seniory

Malý příklad:

·         nákupní týdenní košík s potravinami pro manžele – důchodce, s celkovým příjmem 17 000Kč, kteří žijí na vesnici, mají možnost si vypěstovat trochu zeleniny, mají 5 slepic a pár králíků, tak byl minulý rok 500 Kč. Nyní je to 800 Kč. A to jsou jen skromné potraviny a fakta.

Zdá se vám tento příjem vysoký? Většinou se týká důchodců, kterým je nyní přibližně 65 až 80 let a žili v bývalém Československu, které se v roce 1992 rozdělilo, a tím se rozdělili i důchody. Říká se jim dílčí důchody. Část důchodu je česká a část slovenská. Nejvíce, ohledně dílčích důchodů, trpí lidé, kteří se po rozdělení odstěhovali ze Slovenska do Čech a naopak. Těmto lidem se jejich důchody počítají úplně jinak. A jsou podstatně nižší.

V dnešní době je hodně důležité na své stáří si začít šetřit. Například formou nějakého důchodového spoření. Penzijního připojištění nebo životního pojištění. Je to na rozhodnutí každého jedince. U těchto spoření na důchod je výhodou daňová úleva.

 

Každý Čech, ale i Slovák má obavy, až bude v důchodu, jestli bude mít dostatek nebo nedostatek peněz. Je pravda, že se dnes lidé dožívají vyššího věku, ale nic se nezměnilo na tom, že okolo věku 60 let, se téměř nikdo nevyhne určitým nemocem, bolístkám, únavě, ztrátě vitality atd. To prostě ke stáří patří. Navíc, lidé, kteří jsou nemohoucí a rodina se z důvodu zaměstnanosti nemůže o staré rodiče postarat, tak je tu jediné řešení – pečovatelské domovy a domy důchodců. Ale tam se „ztratí“ celý důchod a občas ani nestačí na to, že si mnozí lidé tuto službu nedokážou  zaplatit.