Jak na udržitelnější domácnost?


Zima po probuzení


Jestliže se ráno probouzíte hezky v teplé posteli a poté z ní vylezete a je vám zima, tak nejste jediní, kdo to tak má. Nemusíte topit tak, aby vám v noci bylo horko a ráno po vylezení z postele, aby vám bylo teplo. Ideální je spát v chladnější místnosti. Po ránu stačí mít u postele župan nebo nějaký kousek oblečení, který přes sebe přehodíme. Stačí tedy jen jedna vrstva navíc, aby vám po ránu nebyla zima. Jestliže máte na oknech závěsy nebo žaluzie, tak je stačí roztáhnout. Pokud venku svítí sluníčko, tak vám jeho paprsky alespoň o něco zahřejí místnost.


police na tv


Plýtvání vodou


Nemusíte patřit mezi ty, kteří plýtvají vodou. Přinášíme vám pár tipů, jak ji ušetřit. Například při čištění zubů vám stačí pouze opláchnout kartáček vodou a pak jí zase vypnout. Bude vám stačit, pokud jí znovu zapnete až v tu chvíli, kdy se budete chystat vypláchnout si ústa.


Ušetřit vodu můžete i při sprchování. Vodu pustíte jen tehdy, když se na začátku opláchnete. Pak ji zase vypnete a namydlíte se. Opět ji spustíte až potom, co se budete potřebovat opláchnout. Dalším tipem ve sprše je to, že si můžete pořídit hlavici s perlátorem. Ten proud provzdušňuje a zmírňuje průtok vody až o 40 %. Není to však znát na síle proudu.


 


Šetření energie


Pokud odcházíte z místnosti, tak VŽDY zhasínejte. Pokud jdete do obchodu nakupovat žárovky, tak si kupte místo běžných LED žárovky. Ty jsou totiž šetrnější až o 85 %. Mají také až 20krát delší životnost, takže se nemusíte bát toho, že budete žárovky kupovat hodně často.


 


Pokud máte v zásuvce zapojený notebook či jiné přístroje, tak ty využívají energii i potom, co zařízení vypnete. Nezapomeňte tedy vytahovat zařízení ze zásuvky pokaždé, co jej nepoužíváte.


domy na obraze


Šetření přírody


Na nákupy si pořiďte tzv. frusacky. Jsou to sáčky, které jsou z podobného materiálu jako je záclona. Můžete je používat neustále dokola a nemusíte používat ty plastové z obchodu. Místo igelitek si s sebou noste plátěnou tašku nebo síťovku.