Jakým způsobem se dají rozeznat falešné zprávy?

Slovo, které v poslední době slyšíme snad na každém kroku – HOAX. Běžně se toto slovo vyskytuje jak v tištěných, tak i v televizních a samozřejmě i v elektronických periodikách. Co to ale vlastně je? V podstatě se jedná o zavádějící či zcela lživou zprávu, která má čtenáře, posluchače či diváka přimět myslet si, že se jedná o pravdivou informaci. A většina z nich je tak skutečně strukturovaná, ovšem při bližším pohledu lze relativně snadno zjistit, co je pravdivá zpráva a co už je právě onen HOAX .
falešné novinky
– Upozornit by vás měla už velká písmena v nadpisu, což není úplně standardní otisk seriózní novinařiny.
– Titulek jako takový je velmi křiklavý a člověk touží dozvědět se více. Po jeho rozkliknutí ale často přichází zklamání, jelikož samotný článek je úplně o něčem jiném, než vnadil titulek.
– Pokud si nejste jisti, že server, na které zrovna článek čtete je důvěryhodný, zkuste se podívat, jestli se na něm nenacházejí odkazy na zdroje ze zahraničí. Pokud ano, a tyto zdroje pochází ze serveru, který je brán jako dezinformační, s největší pravděpodobností je dezinformací i článek, který jste zrovna četli.
lži na tabuli
– Velice dobrým ukazatelem je i autor článku. Standardně se na zpravodajských server, které patří mezi takzvaně věrohodné, novináři podepisují celým jménem. Pokud je tam pouze nějaký pseudonym, či dokonce chybí jakýkoliv podpis, jedná se nejspíše o HOAX. Novináři se totiž obvykle za svou práci nestydí. Naopak, rádi se pod ní podepíší.
– Velmi významným faktorem je také datum. Mnohdy můžete narazit na sice pravdivý článek, který se však vztahuje k úplně jiným věcem, které se staly třeba i deset let zpátky a nemají tak s aktuálním děním nic moc společného.
– Působí-li zpráva na první pohled nevěrohodně a zároveň ji nepotvrdila žádná důvěryhodná média, jedná se s největší pravděpodobností hraničí s jistotou o další falešnou zprávu.