Jaké jsou metody klíčení semínek

Mnoho především mladých lidí chytila móda pěstování nejrůznějších rostlin. Mnohdy jich mají v domě či bytě i více než sto. Pro toto hobby se vžil termín „urban jungle“, tedy městská džungle. Je to proto, že naprostá většina těchto rostlin pochází z tropických krajin. Najdeme zde nejen klasické monstery, ale i fíkusy, nejrůznější citrusy, kávovníky, fíkusy, ale i spoustu dalších.

Mnozí si kupují velké, už vypěstované rostliny. Jiní touží po tom mít ji od malička. Proto je shání semena či sazeničky vytoužených druhů.

seminka1

To sebou samozřejmě přináší určité riziko – co když nevyklíčí? Jak tedy zvýšit naději na úspěšnou propagaci? Jaké máme metody klíčení semínek, a které jsou nejúspěšnější?

Tou nejzákladnější nejspíš je prostě je strčit do hlíny či substrátu a ten udržovat vlhký. Po určité době, někdy až po několika měsících, by se měly objevit první lístečky. Problém je, že úspěšnost je kolem 40 %. To znamená, že většina semínek vám zajde.

Pokud chcete zvýšit počet úspěšně vyklíčených semínek až na 80 či 90 %, pak je dobré použít metodu papírové utěrky.

Ta je poměrně jednoduchá: očištěná semínka vložíme do papírové utěrky. Tu následně navlhčíme (nikoliv zcela zmáčíme, nýbrž skutečně pouze navlhčíme), složíme, dáme nejlépe do uzavíratelného igelitového sáčku, odkud vymačkáme téměř všechen vzduch, a uložíme na teplém a tmavém místě.

seminka2

Je samozřejmé, že vše občas zkontrolujeme, především vlhkost a také fakt, zda se nám tam nedělá hniloba. Také je dobré čas od času vyměnit v sáčku vzduch.

Po několika týdnech, v závislosti na druhu rostliny, bychom měli vidět první kořínky a lístečky. Toto je čas vyndat je z jejich sáčkového vězení a zasadit je do květináčů s vhodným substrátem.

Jen nezapomínejme, že vzhledem k tomu, že zatím byly pouze ve tmě, je potřeba rostliny na světlo přivykat postupně. Nedáváme je tedy okamžitě na přímé slunce, nýbrž do stínu a postupně prodlužujeme dobu, kterou na přímém slunci stráví.

Věřte, že s touto metodou budete mít úspěch. Jen si zkontrolujte, zda máte kvalitní osivo. Bez něj totiž úspěch mít nebudete.